Otomobil Piyasasında Son Gelişmeler! Sıfır Araçların Fiyatları Ne Olacak Yaşlı Araçlar Rağbet Artıyor mu

Otomobil sektöründe durgunluk devam ederken, birçok marka cazip satış kampanyaları devreye soktu. Galeri ve bayiler de düşük faizli taksit imkânları sunarak satışlarını artırmaya çalışıyor. Ancak otomobil piyasasında durgunluk sürüyor.

Sektör temsilcileri, satış noktalarında 10 yaş üzeri araçlara talebin arttığını bildiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri de satışlardaki düşüşü teyit ediyor. TÜİK Motorlu Kara Taşıtı İstatistikleri mayıs ayı verilerine göre, 2023’ün mayıs ayında 741 bin 828 olarak gerçekleşen 2. el pazarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 20.62 oranında düşüşle 588 bin 886 adede geriledi.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre de sıfır araçlar, yılın aynı dönemine göre otomobil ve hafif ticari araçlarda yüzde 10 oranında azalarak 100 bin 305 adede düştü. Otomobil satışları yüzde 8,19 düşüşle 80 bin 260; ticari araçlar ise yüzde 17 azalışla 20 bin 45 adet olarak kaydedildi. ODMD verilerine göre, haziran ayında ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2023 yılı haziran ayına göre %5,3 azalarak 106.238 adet olarak kaydedildi.

TERCİHLER DEĞİŞTİ

Bu durum vatandaşın tercihleri üzerinde etkili oluyor. Otomobil pazarının yüzde 87,8’inin vergi oranları düşük olan A, B, ve C segmentlerindeki araçlardan oluştuğu bildiriliyor.

TEK PARAMETRE FİYAT

Pandeminin de tetiklediği bir süreç olan araç stoklarında azalma, fiyat artışlarını da beraberinde getirdi. Fiyatlar “balon” olarak tabir edilen seviyeye ulaştı.

20 YAŞ ÜSTÜ ÇEKİLSİN

Bayramın ardından araç piyasasındaki durumla ilgili açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu(MASFED) Başkanı Aydın Erkoç da Türkiye’de asıl sorunun sıfır otomobiller değil trafikte dolaşan 20 yaş üstü araçlar olduğunu belirterek, bu araçlar trafikten kaldırılmadan sıfır araçla ilgili beklenen seviyelere gelinemeyeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir